• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/okansadri.engin.9/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905435787280
  • https://www.instagram.com/okansadriengin/
  • https://www.youtube.com/channel/UCE01Y-Qea-Pg089XrAtRjUg
    • FİLM YAPIMCISI VE AKTÖR
    • yebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
OBUMDER
 
Bağımlılıklar ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği
SERHAT SPOR KULÜBÜ

Yeni mah 307 nolu sok. No .26 Altınordu.Ordu
0538 657 45 08
Serhat KİRAZ
EN TV
EN TV ARTIK YAYINDA

HAKİ KESKİN
haki.keskin@hotmail.com
DOĞRU ANTRENMAN
17/01/2019

Antrenman, vücuda yapılan tüm yüklemelerde fonksiyonel ve morfolojiye uygunluk, yüklemeler sonucu organizmada bir değişiklik meydana gelmesi ve bu sonuçta verim artışına neden olunma ya da diğer bir değişle alıştırmalar yardımı ile sporcuların veya spor yapanların fiziksel, teknik, taktik, zihinsel, psikolojik ve motorsal hazırlığıdır. Bu hazırlıklar belirli birplanlama ve yukarıdaki tanımdada bahsedildiği gibi fiziksel teknik ve taktiksel olarak yapılmaktadır. Bu da doğru antrenman tekniğinin bilinmesi ve bu doğrultuda çalışmaların sürdürülmesi temel anatomik adaptasyon sürecinin eksiksiz ve hatasız sürdürülmesine, bir sonraki yükleme ilkelerindeki verimin kalitesinin belirlenmesine imkân sağlayacaktır.

Özellikle kuvvet sporcuları, deneyimli bir haltercinin antrenmanının ilk evrelerinde ya da yeni başlayan bir kuvvet ya da bodybuilding sporcusunun ya da bu sporu yapan bir kişinin ilk birkaç yılında antrenmanda odaklandığı tek nokta genel kuvvet olmalıdır. Fakat spor merkezlerinde görülüyor ki, özellikle yeni başlayan bireylerde, daha henüz çalışmalarının ilk haftalarında plan program değiştirme istekleri ortaya çıkıyor. Ticari kaygılarla kişilerin isteklerinin hemen yerine getirilmeleri hem çalışmaların ciddiyetinin yok olmasına, hem verimsiz bir antrenman yapılmasına hem de kişilerde gelişimin sağlanamamasına ve buna paralel doğru antrenman planlamasının dışına çıkılarak oluşabilecek sakatlıklara neden olunacağı antrenörler ve spor yapanlar tarafından bilinmelidir. Bu yüzden spora yeni başlayanlar danışmanınızın size uyguladığı ve yazdığı planın dışına sabırla çıkmayınız…

Düşük bir genel kuvvet düzeyi genel gelişim üzerinde sınırlayıcı bir etmen olabilmektedir. Bu da vücudun yaralanmalara karşı koyabilmesi ya da kas kuvvetini ve büyüklüğünü yapılandırması için gerekli olan niteliklerinin azalması gibi durumlara neden olabilmektedir(Bomba,Pasquale,Cornacchia).

Doğru antrenman ve kuvvet düzeyinin geliştirilmesi noktasında tüm spor branşlarında tekniksel hatalar ortadan kaldırılmalıdır. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi fiziksel öğretilerde öğrenilmiş yanlış bir teknik kolay kolay doğrusuyla düzeltilip değiştirilememekte. Bu yüzden bir kas kasılımının en yüksek fizyolojik ve mekanik verimliliğe sadece kasılma, bu çizgi boyunca gerçekleştirilmiş ise ulaşılmaktadır. Buna çekiş çizgisi denir. Maksimum kuvvet kazanımı ve uygun kas verimi geliştirmek isteniyorsa kuvvet antrenmanları çekiş çizgisi boyunca gerçekleştirilmelidir. Dengeleyici ya da sabitleyici kaslar genel olarak küçük kaslardır ve izometrik kasılma ile kemiklere tutunarak ya da sabitlenerek birincil hareket ettiricilerin öncelikli kullanım için sağlam hareket temellerini oluşturmaktadır(Bomba,Pasquale,Cornacchia).

Ek olarak şunu ifade etmek isterim ki maksimum kuvvet kazanımı veya kuvvet düzeyinin geliştirilmesi öncesinde antrenman tekniklerinin, özellikle yeni başlayanlarda, tüm tekniklerin her bir farklı kas gurubuna göre özel, doğru teknikteki kasılma çizgisi boyunca hafif kilolarda anatomik adaptasyon sağlanması gerektiği bir zorunluluktur.489 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİME GÖRE NEYE GÖRE? - 02/02/2019
ASPİRİN
GENETİK VE SPOR - 21/01/2019
GENETİK