• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/okansadri.engin.9/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905435787280
  • https://www.instagram.com/okansadriengin/
  • https://www.youtube.com/channel/UCE01Y-Qea-Pg089XrAtRjUg
    • FİLM YAPIMCISI VE AKTÖR
    • yebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
OBUMDER
 
Bağımlılıklar ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği
SERHAT SPOR KULÜBÜ

Yeni mah 307 nolu sok. No .26 Altınordu.Ordu
0538 657 45 08
Serhat KİRAZ
EN TV
EN TV ARTIK YAYINDA

HAKİ KESKİN
haki.keskin@hotmail.com
GENETİK VE SPOR
21/01/2019
GENETİK VE SPOR

Gelişen bilim ve teknoloji her geçen gün yeni ve bizleri hayrete düşürecek gelişmeler ortaya çıkarmaya devam ediyor. İnsan organizmasını inceleyen tıbbi biyoloji ve genetik son yıllarda daha da hızlı bir ivme kazanarak soru işaretleri oluşturabilecek binlerce konuya ışık tutarak yeni ve gelişmeye açık heyecan verici bir serüvenin ateşini çoktan yaktı.

Daha düne kadar yüzlerce hatta binlerce hastalığın ismi bile yokken artık genetik tanısı konulması bu alanda hızlı gelişmelerin ve araştırmaların olduğunu ortaya koyuyor. Böyle bir bilim dalının varlığında hayatımızda olan biteni genetik bilimi ile ilişkilendirmemek çok akıllıca olmayacaktır. Nasıl ki hastalıklarda ve tedavilerde genetik biliminin nimetlerinden faydalanarak olumlu sonuçlar elde edilebiliyorsa diğer alanlarda da bu artık mümkün.

Genetik her alanda yerini aldığı gibi artık sporda da bizler aracılığı ile de yerini aldı ve daha da geliştirilip insanların hizmetine sunulmaya başlandı. Bunun haklı gururunu yaşadığımızı ifade etmek isterim. Bu alanda da elde ettiğimiz bilgi ve tecrübeleri de burada kaleme alacağımı ve daha fazla kitleye ulaşarak toplumsal farkındalık yaratmayı, daha sağlıklı ve güvenli uygulamalarla siz okuyucularımızı bilgilendireceğimi, piyasadaki sözde eğitmen kimliğindeki insanların sahte ve yanlış bilgi vermeleri sonucu sağlığınızı tehlikeye atmalarının önüne geçeceğimi de ayrıca belirtmek istiyorum.

Son zamanlarda hızla yayılan spor merkezleri ile birlikte artan bilgisiz ve hiçbir temeli olmayan eğitmen kadrosu yine eksik bilgi ile tavsiye ettikleri her türlü ek gıda takviyeleri, ilaçlar, insan biyomekaniğine uymayan yanlış antrenman uygulamaları, uygun branş seçimi, spor fizyolojisi ve beslenme gibi bir çok yanlışın doğrularını buradan kaleme alarak doğru bilgiye sahip olmanız adına paylaşımlarda bulunacağım. Bir sonraki ilginç konularla kaleme alacağım yazımda görüşmek üzere.

 

instagram/hakikeskin 475 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KİME GÖRE NEYE GÖRE? - 02/02/2019
ASPİRİN
DOĞRU ANTRENMAN - 17/01/2019
Doğru antrenman ve kuvvet düzeyi