• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100063609247470
  • https://www.instagram.com/okansadrienginresmi/
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-qn-msYfvdvVbk3RjjSig
    • FİLM YAPIMCISI VE AKTÖR
    • yebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
KALEMŞÖRLER DİYARI
Sizlerde birer KALEMŞÖR olabilir,
adaletsizlikle kaleminizle mücadele edebilirsiniz.
www.okansadriengin.com sitemize
yazar üye olarak abone olun,
siz de bir kalemşör olun.
HAKİ KESKİN
haki.keskin@hotmail.com
KİME GÖRE NEYE GÖRE?
02/02/2019

 

 “KİME GÖRE, NEYE GÖRE?” sorusu bir kez daha akla geliyor!

 

“Genel tıp literatüründe Aspirinin sağlıklı erkeklerde olası akut miyokard enfaktüs riskini %44 azalttığı ifade edilmektedir. 

Maroton vb yarışlarda 30 yaş üstü erkeklerde en sık görülen ani ölüm nedeni akut miyokard enfarktüsüdür ve yarış öncesi düşük doz aspirin alımı ile bu risk ciddi oranda azaltılabilir.

International Marathon Medical Directors Association (IMMDA, Uluslarası Maraton Tıbbi Direktörler Birliği) doktoru tarafından aspirin kullanım riski taşımayan (gastrointestinal kanama riski, allerji vb) 40 yaş üstü erkekler için maraton öncesi düşük doz aspirin kullanımını önermektedir.”  Şeklinde ifade edilse de, ace geni(Anjiyotensin Converting Enzim Aktivasyonu) DD olan kişilerde bunu söylemek pek doğru bir yaklaşım değil gibi görünüyor. Çünkü,Ace genotipi DD Homozigot Delesyon (Anabolik fakat düşük kardiyak kapasite) olan bir kişinin damarları vazokonstriktif (damar çeperi dar) bir yapıdadır. Bu genotipte olan kişiler fiziksel aktiviteye çok hızlı tepki verir ve buna bağlı kardiyak sistem çok hızlı ısınır. Egzersiz şiddeti ve yoğunluğu arttıkça kalp atım hızı ve aynı oranda kan basıncı da artar ki bu özellikteki Kişiler birtakım şeyleri kullanmak adına dezavantajlıdır.

 

Bundan dolayı Egzersizde kalp krizi vb riskleri önleyici tedbir amaçlı aspirin almak, performans artırmak ve yağ Yakımını hızlandırmak amacıyla da aspirin+kafein gibi kombinasyonları kullanmak ciddi hayati risk oluşturabilir.

 

Çünkü Aspirin, kanı sulandırarak damarlarda daha rahat dolaşmasını sağlar, fakat damarları genişletmek ve kan basıncını düşürmek gibi bir etkisi yoktur. Zaten Risk de buradan kaynaklanmaktadır! Kanın sulanması damarlardaki hacmin ve kalbin iş yükünün artması demektir.

Yüksek basınç yogunluğunu kaybeden kılcal damarların patlamasını ve buna bağlı intraserebral kanamalar başta olmak üzere bir çok ölümcül riskleri de beraberinde ortaya çıkarabilir.


Bu yüzden tedbir ya da yağ yakmak ve performans artırmak amacıyla kafein aspirin kombinasyonlarını egzersizle birlikte almak bu genetik yapıdakiler için ölümcül etkiler yaratabilir. 

Kendimin de şahsen kişiler üzerinde yaptığımız moleküler DNA analizlerinde ace geni DD polimorfizmine sıkça raslıyor olmamız popülasyonun bu anlamda fazla olduğuna ve risklerin dış görüntüye bakarak anlaşılamayacağına ve bu konuya ayrıca dikkat edilmesi gerektiğini ve ezbere herhangi bir ilaç vb maddelerin kullanılmaması gerektiğini ifade etmek istiyorum.  

 

Haki KESKİN

Spor Genetiği Uzmanı 916 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GENETİK VE SPOR - 21/01/2019
GENETİK
DOĞRU ANTRENMAN - 17/01/2019
Doğru antrenman ve kuvvet düzeyi