• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100063609247470
  • https://www.instagram.com/okansadrienginresmi/
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-qn-msYfvdvVbk3RjjSig
    • FİLM YAPIMCISI VE AKTÖR
    • yebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
KALEMŞÖRLER DİYARI
Sizlerde birer KALEMŞÖR olabilir,
adaletsizlikle kaleminizle mücadele edebilirsiniz.
www.okansadriengin.com sitemize
yazar üye olarak abone olun,
siz de bir kalemşör olun.
SAMET TAŞÇI
samettascii.98@gmail.com
SİSTEM-İ ŞAHANE
27/03/2019
SİSTEM-İ ŞAHANE

      Bir sınav sonu, yine bir yanda büyük sevinçler ve büyük üzüntüler. Birçok gencecik yürek elleri titreye titreye baktı sonuçlarına. Kimisi istediği bölüme yerleşebileceği için sevinç çığlıkları attı, kimisi beklediği sonuçtan umduğunu göremediği için yerden yere... Peki gerçekten herkes aldığı sonucu hakketti mi? Doktor olabilme şansı yakalayan genç gerçekten bu mesleğe uygun mu? Ya da o kendini yerden yere vuran ama bir o kadar da yetenekli fakat istediği bölüm ile alakası dahi olmayan bir dersten birkaç soru çözemediği için başarısız olması hak mı? Kısacası ne kadar mantıklı bir şekilde Geleceğe adım attırılıyoruz?

      Yıllardır birçok noktada bu ülkede olan eğitimsizlerin eğitim sistemi ile boğuşmaktan keyif almaya başladım. Eğitimin daha ilk adımında size zorla flüt çaldırdı bu sistem. Size zorla takla açtırdı. Yapamadın mı? 0 (Sıfır). Hayır canım 0'da vermezler ilkokulda de mi? İşte o vakit şişirme notlarla bazılarını ''Yapamıyorum lan nasıl olsa geçer not alıyoruz ne çalışacağım ben.'' mantığına getirdi belki de. Resim çizemediğin aşikardı belki ama resim dersin vardı senin. O derslerin olması güzeldi belki de sürrealizmden, natürmorttan, empresyonizmden, kübizmden etkilenip ufkunu aklını hayalgücünü sonsuz bir Dünya ile tanıştırıp kimliğini kişiliğini zenginleştirmek adına daha o yaşlarda çok güzel şeylerdi ama olmadı. Bugün vazo çizeceğiz. Çiz. Bugün çiçek yarın böcek. Yarın takla atacağız sonra serbestsiniz oğlum eşofmanın nerede git giremezsin ya da flütünü getirmedin mi sorumsuz insan. Buyurun size daha ilkokul hayatınızdaki absürt şeyler. Bizler hep bir şeyi yapmak zorundaydık. Tek şeyi değil. Peki Üniversite sınavından farkı ne? Yine her şeyi yapmak zorundaydınız. Yapamazsan düşük alırsın. Düşük alırsan kazanamazsın. Çünkü sen her şeyi yapamadığın için hakketmiyorsun.

      Ya Lisede. Alan Seçiminden konuşalım. Kimisi 10.sınıfa geçerken yaptı bunu. Çok çok erken bir zamandı seçim için. Daha Lise döneminin başında insana geleceğini belirleyen bir seçim yaptırma saçmalığı da beklenir bir hareketti böyle bir altyapıdan yetişenler için. Sonra biraz daha ileri çektiler. Tabii çok farketti mi orası aşikâr. Sen Sayısal oku yavrum Zekisin sen. Sen Sözel oku ya hiçbir şey olmaz senden gibi hemen ayrıştırmaya başladılar insanları dolayısı ile meslekleri. Tabii ki her mesleğin farklı temel teknik bilimler açısından farklı başlıklar altında toplanması gayet gerçekçi bir hareket. Bu sanıyorum bütün Dünya'da bu şekildedir. Lakin Tarih okumak isteyen bir genci ya da Türkçe Öğretmeni olmak isteyen bir genci neden bir Mühendisten ya da Doktordan aşağı gördüler anlamıyorum. Her neyse bu herkesin görüşü olduğunu iddia etmiyorum zaten. Lakin çok önemli bir nokta var ki kimisi Matematik ve Fen'e ilgisi ya da yeteneği olmamasına rağmen işte böyle düşünceli Ailelerin baskısı ya da başka sebeplerden ötürü kendini daha Lise eğitimine adapte edemeden eğitimi için yanlış bir adım atmasına sebep olundu ve yuvarlanıp durdu. Yavaş yavaş yaklaştık sanıyorum Üniversite Sıralarına ne diyorsunuz? Hayır öyle kolay değil canım? Daha ölçeceğiz seçeceğiz ve yerleştireceğiz seni olur mu öyle şey? Gel bakalım yavrum. Sen artık 12.sınıfsın seneye Üniversiteye gideceksin farkında mısın yavrum? Al Test Kitap-dağın pardon Kitapların bu da kalemin bu da silgin anahtar bende bir şeye ihtiyacın olursa seslen suyunu yemeğini getiririm. Merhaba Köle. Biliyorum bazısı gayet istekli ve istikrarlı idi baskısız sorgusuz sualsiz bu benim geleceğim dedi ve kendimi bir sene sıkarım canım ne olacak sonra da istediğimi okurum oh dedi. 
Dedi demesine de acaba gerçekten okuyor mu? Acaba gerçekten o bölüme layık mı? ‘’Ay kandan da korkuyorum ben kan alamam ama bak hemşirelik oluyor yazıyım mı ya puanı yüksekse iyi bölümdür maaşı da güzel sanırım yetiyor benimde puanım tamam oldum.’’ ol. ‘’Ben elime bir kez olsun alıpta kalemi bir şey çizmedim ya da bir şey tasarlamadım ama puanım da iyi. Öyle maket yapmaktan sabahlamaktan da hiç keyif almam ve de asla tek boyutlu görüntüsü verilen bir cismin izometrik görüntüsünü algılayamıyorum belki okurken gelişir ya yazayım şu mimarlığı nasıl olsa puanım yetiyor. Bizim komşunun oğlu da okudu çok yüksek maaş alıyormuş yavrum yaz yaz’’ deyip kaçı o bölümde başarılı bir meslek hayatına sahip oldu acaba? Olsun oku.

      Diğer bir yandan, her dönemde yazılır ''2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı''. Nerede eğitim? Kimi eğitiyorsunuz? Önümüze koyduğunuz 5 şıktan bir tane doğru şıkkı bulabilmek için bize konuları tek tek ezberletip 12 Senelik okul hayatından sonra yarın kalkıp gideceğiniz sınavda birçok öğrenciye ''Stres yapmayın'' diye söylemek eğitim mi? Hadi iyi kötü öğretime kabulüm. Ne kadar mantıklı sorgulatan araştıran beyinler yetiştirmeye yönelik bir öğretim programına sahip olmasakta bir şeyler öğretmeyi amaç edinmiş bir sistem var. Şükür. Allah aşkına, basitinden bir örnek ''0! =1''. İyi de neden? Diyen kaçınız var. Ya da bunu öğrenmek isteyen ya da bunu ezberletmek yerine öğretmek isteyen nasıl bir sistemimiz var? Kimyadan girelim biraz da. ''1A = Haydarpaşa lisesinin nankör kimyacısı Rabia'nın cesedini fırlattı.'' Evet. İşte bu güzel ülkemde dinamik bilimciler yetiştirmenin en basit yolu bu. Bunun gibi saçma bir kimya ezberi ile mimar olabilmeniz mümkün. 1 2 Kimya neti ile Mimar olmaya bile hak kazanabilirsiniz. Ya da mimarlığı 1 2 kimya neti yapamadığınız için kaçıradabilirsiniz. İşte sizin geleceğinize giden yolda önünüze çıkan bu kalite kokan sistemin kaliteli ayrıntıları bunlar...
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)'nin yerleştirme işleminde her anlamda başarılı olduğu aşikâr. Lakin Ölçme ve Seçme adına ne denli yoksun olduğu misli kadar aşikâr. Emeğinize bir nebze emanet gözüyle baktığını çok iyi niyetli bir gözle bakarsak bunca eleştirime rağmen hak verebilirim lakin bazı şeylere karşı yeteneğiniz varsa veya olduğunu düşünüyorsanız fakat her şeyde başarılı olamıyorsanız sen hiçbir işe yaramaz bir lise mezunusun kardeşim.

      Haklıyım veya haksızım ama bu sistemin bizim geleceğinize yön vermesi açık ve net saçmalıklarla dolu bundan şüphem yok. Şu Sınav için belki de birçok şeyden feda eden kardeşlerim vardır. Belki bu sistemi ''Neyini eleştiriyorsun abi, çamur atıyorsun sadece'' diyerek savunanlar olacaktır.
Her ne olursa olsun gönlünüzce olsun. Sizden değerli hiçbir şey yoktur. Ben sadece sistemin tamamen kölesi olmamanızı üniversite döneminizde bile asla buraya gelene kadar dayatılan ezberciliği, fikre mantığa sorgulamaya ve araştırmaya tercih etmemenizi söylüyorum. Hepinize geleceğiniz adına kocaman başarılar diliyorum.813 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları