• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/OConnor-Ensign-102826471348138/?modal=admin_todo_tour
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905435787280
  • https://twitter.com/o_ensign
  • https://www.instagram.com/oconnorensign/
    • FİLM YAPIMCISI VE AKTÖR
    • yebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
OBUMDER
 
Bağımlılıklar ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği
SERHAT SPOR KULÜBÜ

Yeni mah 307 nolu sok. No .26 Altınordu.Ordu
0538 657 45 08
Serhat KİRAZ
EN TV
EN TV ARTIK YAYINDA

OKAN SADRİ ENGİN
okansadriengin@okansadriengin.com
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN ÇOCUK TİYATRO GURUPLARI HAKKINDA YANLIŞ VE SUİSTİMALE AÇIK ŞARTLARI
07/10/2019

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN ÇOCUK TİYATRO GURUPLARI HAKKINDA YANLIŞ VE SUİSTİMALE AÇIK ŞARTLARI

      Bilindiği üzere tiyatro sanatı her yaştan insanın ruhen ihtiyacı olan bir terapisidir.

      İnsan tiyatro ile eğlenir, hüzünlenir, düşünür, anlar ve düzelir.

     Çocuklar üzerinde ki etkisi muhteşem bir terapidir. Başta hayal gücü olmak üzere yaratıcılığı geliştiren bir şeydir.

    Her ne kadar tiyatro sanatı yaygın olarak Türkiye’nin özel yada kurumsal her yerinde uygulansa da, azımsanamayacak bir kitlenin tiyatroya ulaşamadığını yada ulaşmak için çaba harcamadığını görebiliyoruz.

    Bunun üzerine tiyatro gurupları direk halkın kendisine giderek onların bulundukları bölgelerde bu sanatı uygulamaktalar.

    Bunların içinde en önemli fakat bir o kadar da suiistimal edilen alan Çocuk Tiyatroları alanıdır. O kadar suiistimal edilen bir alandır ki buna profesyonel tiyatroların bile 2. sınıf  gördüğü bir alandır. Şehir Tiyatroları ve Devlet Tiyatroları (Geneli demiyoruz) yeni oyuncularını daha çok çocuk tiyatrolarında pişmeleri için yönlendirirler ve görevlendirirler.

    Özel tiyatrolar yada tiyatro bile olmayan guruplar , okullarda tiyatro oyunu sergilemek için büyük bir sıra savaşı vermekteler. Okulların birçoğu ise bu oluşan sektörden memnundurlar. Çünkü okulun paraya ihtiyacı vardır ve öğrenciden veliyi ürkütmeden para alabilmenin en ideal yoludur.

    İşte Çocuk Tiyatrolarının amacının sapmaya başlaması okul idaresi ve tiyatro guruplarının para kazanma hırsı nedeniyle olmuştur. O tiyatro gurupları sahne bile denemeyecek yerlerde tozlu sağlıksız koşullarda havalandırmasız bodrum katlarında o çocukların sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Hadi onu geçtim en azında okul idaresinden o sahneler üzerinde tiyatro oyunlarının daha sağlıklı oynanabilmesi için hijyeninin ve tekniğinin düzgün olmasını talep edin.  

    Milli Eğitim Müdürlükleri bu tiyatro guruplarından oyun onayı için evrak talep etmektedirler.

a)      Oyun Metni

b)      Dilekçe

c)      Oyuncuların Adli Sicil Kaydı

d)     Sağlık Raporu

   Bu evrakları tamamlamak zor bir şey değil. Benim burada sıkıntılı gördüğüm ve Halk Sağlığı doktorlarının da tasvip etmediği Sağlık Raporu maddesidir. Sağlık raporu bir işe giriş sırasında alınan ve iş güvenliği ile alakalı bir durumdur. Halk Sağlığı doktorlarının bir kısmı bu raporu oyuncu adayına zaten vermemektedir.

    Ben bugün Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne göndermiş olduğum çocuk tiyatro oyun metinlerinin sonucu hakkında bir telefon açtım.

    Görevli bayan bana onaya göndermediklerini eksik evrak olduğunu beyan etti. Ben de eksik evrak nedir diye sorduğumda oyuncu adli sicil kayıt ve nüfus cüzdanlarının olmadığını söyledi.

    Şimdi dilekçeyi size kısmen yazıyorum.

    “OBUMDER (Bağımlılık ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği) adına okullarda bir çocuk tiyatrosu gösterimi düşünmekteyiz. Bu gösterim öncesinde belirlediğimiz oyun metinlerinin uygunluğunun değerlendirmesi hususunda…. Vs.

    Ayrıca ağzımla da söyledim. Bu oyun metinlerinin uygunluğu bizim için önemlidir. Uygun görüldüğü takdirde oyuncu belirlenmesi ve provalarının başlatılacağını anlattım. Bana telefonda böyle bir şey olmuyor dedi. Ben tabi güldüm ve şu soruları sordum. -“Sağlık Raporu aldığınız kişilerin sigorta girişlerini ne yaptınız ? Bir camcının bir günlük temizlikçinin sigortasını soruştururken bu sahneye çıkan oyuncu arkadaşlarımızın haklarını ne yaptınız ?”

    -“Benden olmayan oyuncunun evraklarını istiyorsunuz. Ben istediğim herhangi birkaç kişinin evraklarını size getirir sahnede başkalarıyla oyun oynarım. Bu sizce suiistimale açık bir durum değil mi ? Sizin söylediğiniz mi doğru benim size anlattığım mı doğru. Ki benim yazdığım dilekçe daha doğru ve kurumsal. “

    Tabi doğru söze ne denir ?

    Dilekçeyi anlamaktan ve ezbere dayalı bir memur zihniyetinden ne zaman kurtulacağız ?

    Uzun bir yazı oldu bunu kimse okumayacak ama sonuna şunu ekliyorum. Sağlık Raporu aldığınız oyuncunun sigorta giriş belgelerini de isteyin. 15 Yıldır palyaçoluk yapmış gencecik bir kızımız var ve bir gün bile sigorta girişi yok. Bu kızın hakkı değil mi ? Bu kız emekçi ve çalışan değil mi ? Konu ile ilgili gereken bakanlıklar ve vekillerle görüşmelerimi yapacağım. Eğer başarırsam gerçekten bu işi meslek yapan sanatçılar sektörde var olacaktır.363 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GÜNDEME DAİR İKİ MESELE - 06/07/2020
BAROLAR DERKEN DİĞER CİDDİ GÜNDEMLERİN UNUTULMAMASI GEREKİR
UCUZ ASKERLER ÜLKESİ'Mİ YOKSA PAHALI BİLİM ÜLKESİ'Mİ OLMALIYIZ ? - 29/03/2020
Albert Eınstein "3. Dünya savaşının hangi silahlarla yapılacağını bilemem ama 4. Dünya savaşının taş ve sopalarla yapılacağını biliyorum" demişti.
ANLAMADIK ANLAMAYACAĞIZ - 26/03/2020
"Hani bir dışarda olsam, hep yürürüm, durmam. Benimle beraber yürür gökyüzü, toprak, hürriyet, benimle beraber. Gökyüzü, toprak ve hürriyet, ne güzel şeyler.
ATATÜRK ÇİN'E AŞI YOLLADIMIY DIDI YOLLAMADIY MI DIDI - 25/03/2020
BİLİM YOLLAYAN ÜLKEDEN BİLİM ALAN ÜLKEYE DÖNDÜK
Böyle de bir kargaşalığımız var - 25/03/2020
BİR YURT ÖĞRENCİMİZİN ANLATIMI.....
"50 YAŞ ÜZERİ HERKESİ ÖLDÜRÜN” - 25/03/2020
Padişah Emridir. Tüm diyardaki 50 yaş üstündekiler toplanacak ve infaz edilecektir.
YÖNETMEN NEDİR ? YÖNETMENLİK HAKKINDA KISA BİLGİLENDİRMELER - 16/03/2020
Yönetmen; yönetmek kökünden gelen yönetici anlamındadır.
TİYATRONUN 3 ÖNEMLİ GÖREVİ - 16/03/2020
Eğitmek/Eğlendirmek/Eğlendirirken eğitmek Tiyatro ve seyirci birlikte bir bütündür.
#Zori #Balayan - 13/03/2020
Bu anlatılanlar bir korku filmi senaryosu değil...28 yıl önce, Hocalı'da, dünyanın gözü önünde işlenen akıl almaz bir vahşetin öyküsü. Azerbaycan'da insanların derisini yüzerek öldüren Ermeni doktor ''Zori Balayan''
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret205338
Anket
PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜLMESİNİ İSTER MİSİNİZ?
YAŞAMAYI SEÇ UYANIŞ 2019 VİZYONDA
YAŞAMAYI SEÇ UYANIŞ FRAGMAN