• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/okansadri.engin.79
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905435787280
  • https://twitter.com/kulturelgirisim
  • https://www.instagram.com/okansadriengin/?hl=tr
    • FİLM YAPIMCISI VE AKTÖR
    • yebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
OBUMDER
 
Bağımlılıklar ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği
SERHAT SPOR KULÜBÜ

Yeni mah 307 nolu sok. No .26 Altınordu.Ordu
0538 657 45 08
Serhat KİRAZ
MİM TİYATRO KÜLTÜR VE SANAT EVİ OYUNCULARI


MİM TİYATRO
KÜLTÜR VE SANAT EVİ OYUNCULARI
HAM SANAT TİYATROSU


OKAN SADRİ ENGİN
okansadriengin@okansadriengin.com
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN ÇOCUK TİYATRO GURUPLARI HAKKINDA YANLIŞ VE SUİSTİMALE AÇIK ŞARTLARI
07/10/2019

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN ÇOCUK TİYATRO GURUPLARI HAKKINDA YANLIŞ VE SUİSTİMALE AÇIK ŞARTLARI

      Bilindiği üzere tiyatro sanatı her yaştan insanın ruhen ihtiyacı olan bir terapisidir.

      İnsan tiyatro ile eğlenir, hüzünlenir, düşünür, anlar ve düzelir.

     Çocuklar üzerinde ki etkisi muhteşem bir terapidir. Başta hayal gücü olmak üzere yaratıcılığı geliştiren bir şeydir.

    Her ne kadar tiyatro sanatı yaygın olarak Türkiye’nin özel yada kurumsal her yerinde uygulansa da, azımsanamayacak bir kitlenin tiyatroya ulaşamadığını yada ulaşmak için çaba harcamadığını görebiliyoruz.

    Bunun üzerine tiyatro gurupları direk halkın kendisine giderek onların bulundukları bölgelerde bu sanatı uygulamaktalar.

    Bunların içinde en önemli fakat bir o kadar da suiistimal edilen alan Çocuk Tiyatroları alanıdır. O kadar suiistimal edilen bir alandır ki buna profesyonel tiyatroların bile 2. sınıf  gördüğü bir alandır. Şehir Tiyatroları ve Devlet Tiyatroları (Geneli demiyoruz) yeni oyuncularını daha çok çocuk tiyatrolarında pişmeleri için yönlendirirler ve görevlendirirler.

    Özel tiyatrolar yada tiyatro bile olmayan guruplar , okullarda tiyatro oyunu sergilemek için büyük bir sıra savaşı vermekteler. Okulların birçoğu ise bu oluşan sektörden memnundurlar. Çünkü okulun paraya ihtiyacı vardır ve öğrenciden veliyi ürkütmeden para alabilmenin en ideal yoludur.

    İşte Çocuk Tiyatrolarının amacının sapmaya başlaması okul idaresi ve tiyatro guruplarının para kazanma hırsı nedeniyle olmuştur. O tiyatro gurupları sahne bile denemeyecek yerlerde tozlu sağlıksız koşullarda havalandırmasız bodrum katlarında o çocukların sağlıklarını tehlikeye atabilmektedirler. Hadi onu geçtim en azında okul idaresinden o sahneler üzerinde tiyatro oyunlarının daha sağlıklı oynanabilmesi için hijyeninin ve tekniğinin düzgün olmasını talep edin.  

    Milli Eğitim Müdürlükleri bu tiyatro guruplarından oyun onayı için evrak talep etmektedirler.

a)      Oyun Metni

b)      Dilekçe

c)      Oyuncuların Adli Sicil Kaydı

d)     Sağlık Raporu

   Bu evrakları tamamlamak zor bir şey değil. Benim burada sıkıntılı gördüğüm ve Halk Sağlığı doktorlarının da tasvip etmediği Sağlık Raporu maddesidir. Sağlık raporu bir işe giriş sırasında alınan ve iş güvenliği ile alakalı bir durumdur. Halk Sağlığı doktorlarının bir kısmı bu raporu oyuncu adayına zaten vermemektedir.

    Ben bugün Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne göndermiş olduğum çocuk tiyatro oyun metinlerinin sonucu hakkında bir telefon açtım.

    Görevli bayan bana onaya göndermediklerini eksik evrak olduğunu beyan etti. Ben de eksik evrak nedir diye sorduğumda oyuncu adli sicil kayıt ve nüfus cüzdanlarının olmadığını söyledi.

    Şimdi dilekçeyi size kısmen yazıyorum.

    “OBUMDER (Bağımlılık ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği) adına okullarda bir çocuk tiyatrosu gösterimi düşünmekteyiz. Bu gösterim öncesinde belirlediğimiz oyun metinlerinin uygunluğunun değerlendirmesi hususunda…. Vs.

    Ayrıca ağzımla da söyledim. Bu oyun metinlerinin uygunluğu bizim için önemlidir. Uygun görüldüğü takdirde oyuncu belirlenmesi ve provalarının başlatılacağını anlattım. Bana telefonda böyle bir şey olmuyor dedi. Ben tabi güldüm ve şu soruları sordum. -“Sağlık Raporu aldığınız kişilerin sigorta girişlerini ne yaptınız ? Bir camcının bir günlük temizlikçinin sigortasını soruştururken bu sahneye çıkan oyuncu arkadaşlarımızın haklarını ne yaptınız ?”

    -“Benden olmayan oyuncunun evraklarını istiyorsunuz. Ben istediğim herhangi birkaç kişinin evraklarını size getirir sahnede başkalarıyla oyun oynarım. Bu sizce suiistimale açık bir durum değil mi ? Sizin söylediğiniz mi doğru benim size anlattığım mı doğru. Ki benim yazdığım dilekçe daha doğru ve kurumsal. “

    Tabi doğru söze ne denir ?

    Dilekçeyi anlamaktan ve ezbere dayalı bir memur zihniyetinden ne zaman kurtulacağız ?

    Uzun bir yazı oldu bunu kimse okumayacak ama sonuna şunu ekliyorum. Sağlık Raporu aldığınız oyuncunun sigorta giriş belgelerini de isteyin. 15 Yıldır palyaçoluk yapmış gencecik bir kızımız var ve bir gün bile sigorta girişi yok. Bu kızın hakkı değil mi ? Bu kız emekçi ve çalışan değil mi ? Konu ile ilgili gereken bakanlıklar ve vekillerle görüşmelerimi yapacağım. Eğer başarırsam gerçekten bu işi meslek yapan sanatçılar sektörde var olacaktır.140 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NOEL BABA'YI BEKLERKEN NOEL DAYI DÜŞTÜ BACAMDAN - 31/12/2019
NOEL BABA'YI BEKLERKEN NOEL DAYI DÜŞTÜ BACAMDAN
TİYATROYU KİMYASINA KADAR ANLATAN ÖĞRENCİLERİM VARDI BENİM - 06/10/2019
Yazının tarihine göre yıl 2015. Eylül’ün 11’i… O günü yazıyı okudukça dün gibi hatırlamaya başladım. Gençlik Merkezi’n de ders verdiğim son senem. O kurumda tiyatro manevi değerleri yansıtmıyorsa günah sayılıyordu. O nedenle ben oradan ayrıldım.
ORDU KIZILAY'DA NELER OLUYOR ? - 27/09/2019
Türkiye genelinde yakın zaman da KIZILAY yönetimlerinin istifası istenmişti. Ayrıca tüm yöneticiler hakkında soruşturma talep edilmişti. Bir anda tüm Türkiye'de valiler ve AKP il başkanlığı ve il ve ilçe KIZILAY'larını yeniden yapılandırdırlar.
ARAÇ İÇİNDE SİGARA İÇMEK CAİZ Mİ ? - 26/09/2019
FACEBOOK VE TWITER SAYFAMDA KOYDUĞUM SERT TEPKİNİN ARDINDA KONUYU ARAŞTIRMA İHTİYACI HİSSETİM. ARAÇ İÇİNDE SİGARA İÇMEK VE CEZA YEMEK KONUSUNDA YAPTIĞIM ARAŞTIRMA SONUCUN DA ŞU FİKRE SAHİP OLDUM.
BÜYÜK BULUŞMA BÜYÜK BİR DEMOKRASİ AYIBIMIZ OLMUŞTUR - 18/06/2019
AK PARTİ tarafından iddia edilen dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olduğumuz fikrine inanmak istesem bile DEMOKRASİ'nin 50 yıl geriden geldiği ülkede istersen uzaya koloni kur, vız gelirsin bana...
YAŞ İLERLEDİKÇE PERFORMANS YÜKSELİYOR - 03/06/2019
İnsan; ömründe yalnızca bir adet takvim yaprağı yada akrep ve yelkovan arasında ki kovalamacanın takipçisi olduğu küçük hesaplarla dolu bir hayat sürer.
DÜNYADA SERVETİN SERMAYESİ PARÇALANAN İNSAN BEDENLERİDİR - 24/05/2019
“YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA ve SİLAH ARKADAŞLARI. SİZE BEBEKLERİMİZİ, SİZE NAMUSUMUZU, SİZE BEDENİMİZİ BORÇLUYUZ. HAKKINIZI HELAL EDİN.”
EN EVRENSEL DİL TATLI DİL, EN EVRENSEL EYLEM SESSİZLİKTİR - 09/05/2019
Siyasilere sesleniyorum . Ülke kaynayan bir kazan olursa halk bir ateş olmuş demektir. Sizler ise bu ateşin sahibisiniz. Siz körüklerseniz ortalık alev alır ,siz dizginlerseniz ateş yol alır.
BEN SENİ ARIYORUM - 07/05/2019
Yine gün doğuyor Karanlık kızıllıkların ardından. Yerini aydınlığa bırakıyor, Sensiz bir sabaha uyanır güneş. Sabahın ilk ışıkları, Sensiz bir şehrin üzerine vuruyor.
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret195660
Anket
PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜLMESİNİ İSTER MİSİNİZ?
YAŞAMAYI SEÇ UYANIŞ 2019 VİZYONDA
YAŞAMAYI SEÇ UYANIŞ FRAGMAN