• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/okansadri.engin.9/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905435787280
  • https://www.instagram.com/okansadriengin/
  • https://www.youtube.com/channel/UCE01Y-Qea-Pg089XrAtRjUg
    • FİLM YAPIMCISI VE AKTÖR
    • yebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
OBUMDER
 
Bağımlılıklar ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği
SERHAT SPOR KULÜBÜ

Yeni mah 307 nolu sok. No .26 Altınordu.Ordu
0538 657 45 08
Serhat KİRAZ
EN TV
EN TV ARTIK YAYINDA

OKAN SADRİ ENGİN
okansadriengin@okansadriengin.com
“İD” HAKKINDA #id
27/10/2020

“İD” HAKKINDA

“Freud'un sözüyle ego, şahlanmış bir at üzerindeki şövalye gibidir. İd ile süper egonun isteklerini uzlaştırmaya çalışan hakemdir.” Diyerek başlar söze “wikipedia.org” sitesinde ki İD başlıklı bilgi yazısı.

İnsanın var oluşundan bu yana, içinde var olan ve asla yok olmayacak ego duygusu belirli ölçütlere göre dünyamızı ve isteklerimizi şekillendirmektedir. Ego hakkında normalde pek olumlu şeylerden bahsetmesek bile, aslında bir miktar ego’nun insana fayda sağladığı bilgisine, hayat tecrübelerimizden ulaşıyoruz.

Ego, İD ve Süper ego, içimizde yaşayan ve birbiriyle zıtlık içerisinde olan üç kardeşe benzer. Bu üç kardeşin içerisinde İD, bencillik ve doymak bilmeyen bir hayvan edasıyla hareket etmek ister fakat, diğer kardeşlerinin kontrolündedir. Ego, İd’i dengelerken, Süper Ego ise, insanda ki İd’i mükemmele ulaştırmak için bazı kısıtlamalar koyarak bir kanun koyucu konumundadır. Yani, İD evin en küçüğü bu nedenle şımarık ve haylaz, Süper Ego ise, evin en büyüğü ve yöneticisidir. Ortanca kardeş Ego ise iki tarafı dengeleyicidir.

Bu romanda anlatmak istediğim İD, doymak bilmeyen bir insan nefsinin, kontrol edilmediği müddetçe nelere sebep olabileceğini göstermektir. Ego ve Süper      Ego’nun devreye girmeyi başaramadığı bir insanın neler yapabileceğini herkes gibi bende merak ediyorum.

Bu romanımda Ruh Bilimcilerin sesine de kulak verdim ve insanoğlunun İd’inin kontrol edilememesi ile birlikte oluşan zararlı duyguları sezen başka kötülükler de devreye girerek bu savunmasız bedeni derhal istilaya başlarlar.

Çünkü bu dünyada yalnız değiliz. “Yalnızlık Allah’a mahsustur” diyen büyüklerimiz birçok gerçeği biliyorlardı. Her ne kadar kalabalık bir çevreniz olsa bile, gece olduğu ve kendinizle baş başa kaldığınız zaman, işte orada yeni bir çevreniz oluşuyor. Ahlaken ve manen çökük bir bedenin ise ziyaretçileri bazı izler bırakmadan yanınızdan ayrılmıyorlar.Üzüntü, stres, kötü düşünceler, sağlık sorunlarına sebebiyet verecek kadar takıntılar… Bunları siz mi kendi kendinize yapıyorsunuz sanıyorsunuz ? Yanılıyorsunuz. Her olumsuz düşüncenin içinden çıkan bir yaratık size düşündüğünüz kadar zarar veriyor. Fakat olumlu her düşünceniz için de bir bela çekip giderken bir melek sizi öpüyor.

İşte İD romanı, bu konuları ele alıyor. Karınca kararınca bir şeyler yazmaya başladım. Umarım siz değerli kitapseverlerin beğenisini kazanırım. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.

Okan Sadri Engin71 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KOMEDİ FİLMİMİ OYNATIYORUZ ? - 05/11/2020
Öncelikle bazı terimleri doğru kullanalım ve yazmaya ondan sonra başlayalım.
KOLLUK KUVVETLERİ Mİ BİLİM ADAMLARI MI ? - 05/11/2020
Bugün ASKB (anti sosyal kişilik bozukluğu) üzerinde uzun bir çalışma yaptım ve bitirdim. Çalışmanın sonucunda gördüm ki bu bir toplumsal rahatsızlıktır.
İNSAN YARATILIŞINDA İYİ VE KÖTÜ KAVRAMINA BİR BAKIŞ - 25/10/2020
Her gün herkesten hemen hemen duyduğumuz ortak bir serzeniş vardır. Bu serzeniş maddi manevi sınıfsal bir fark gözetmeden ortak bir yakarış ve isyandır aslında. “Kötülük ve kötüler niye vardır ?”
GOOGLE’ DAN YAZACAK KADAR CAHİL DEĞİLİM - 20/10/2020
Sosyal Medya mecrası amacına uygun kullanım dışında genellikle amacından farklı bir şekilde kullanılıyor. Bunun hem olumlu etkisinin yanında olumsuz etkilerini de göz ardı etmemek lazım.
HAYATIN DÖRDÜNCÜ DUVARINI YIKMAK - 20/10/2020
Hayatın bu 4. duvarını yıkmayı başarmış kişiler ise bugün saygı ve özlemle andıklarımızdır.
MAĞARA ALEGORİSİ DİYE BİR ŞEY VAR - 16/10/2020
Bir dönemde insanlar sırtını güneşe dönerek ve bir mağarada yasiyorlarmış. Işığı hiç görmeyen bir topluluk gölgeleri gerçek zannediyor ve kendi biçimlerinden bile haberleri olmuyor.
MAYANIZDA YOKSA BU İŞ PARAYLA ANCAK BU KADAR OLUYOR - 13/10/2020
Haklı bir eleştiridir bu. Hepimizin tanıdığı dizilerden meşhur olmuş aktör ve aktrisler var. Hatta işlerini severek yapmak için masraftan kaçınmayıp yurt dışına oyunculuk eğitimine gidenler de az değil.
2023 HEDEFLERİNDE Kİ BAZI SOSYOLOJİK AKSAMALARA SEBEP VERECEK MADDELER - 02/10/2020
DAHA GÜVENLİ BİR TÜRKİYE İÇİN DAHA GÜVENSİZ BİR ORTAM YARATILIR MI ?
AK PARTİ YÖNETİMİNİN ATAMA SİSTEMİNİ YERİNE GÖRE DOĞRU BULUYORUM. - 15/09/2020
Bazen seçimle getirdiğimiz insanların tembelliğinden yakınıyoruz.
 Devamı