• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/okansadri.engin.9/
  • https://www.instagram.com/okansadriengin/
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-qn-msYfvdvVbk3RjjSig
    • FİLM YAPIMCISI VE AKTÖR
    • yebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
OBUMDER
 
Bağımlılıklar ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği
SERHAT SPOR KULÜBÜ

Yeni mah 307 nolu sok. No .26 Altınordu.Ordu
0538 657 45 08
Serhat KİRAZ
OKAN SADRİ ENGİN
okansadriengin@okansadriengin.com
SANAT ESERİNİN SİYASAL YOLCULUĞU
08/12/2020
SANAT ESERİNİN SİYASAL YOLCULUĞU
Esere (tiyatro, sinema, vb görsel /sahne sanatlarına) siyasi baskının yolları; eserin devlet muhatabı tarafından mahkemeye verilmesi, ya da eserin gösterimi sırasında esere ya da eserin bulunduğu yere operasyon yapılması.
 
Bu şimdi ki iktidarın eleştirisi olarak sakın ha algılanmasın. Sanat eserine karşı her dönem de her hükümetin yaptığı uygulamalardır bunlar.
 
Siyasal iktidar her zaman sanat eseri üzerinde mutlak bir baskı uygulama hakkını kendine kanunlarla sağlamıştır.
Aslında burada oncunun yada buncunun olduğu için değildir o esere baskı. Mevcut sistemin sert bir eleştirisine karşı her hükümetin bir savunma mekanizmasının sonucudur.
 
Sanat yapmak meşakkatli bir iştir. Bu meşakkat sanat yapmaya başlama kararı aldığınız andan başlar. Amacına ulaşan insanın sanat felsefesini anladığı tecrübe dönemlerinde ise eser ortaya koyması, aslında sanatçıyı bir ikileme sokar.
 
Sanatçı eserini nasıl ortaya koyacaktır ?
Eserin hedef kitlesi kim ya da kimlerdir ?
 
Bu sorulara göre eser sahibi sanatçı ya yumuşatacaktır sanatının dilini, ya da sert bir şekilde olması gerektiği gibi eserini yapacaktır.
Burada da daha derin bir konu vardır ki, işte bu konu gerçek sanat eserinin yolunu açar.
 
Sanatçı eserini yumuşatır ve sosyal ve siyasi tepkiler almayarak, kazancının etkilenmemesini istiyorsa, o zaman sanatçılığını zanaatçılığa dönüştürecektir.
 
Sanatçı eserini taviz vermeden, tüm riskleri göz önünde bulundurarak halkın karşısına tam çıkarırsa, işte orada bir zanaatçı değil sanatkar ortaya çıkar.
 
Çünkü zanaatkar para kazanır, sanaatkar ise sadece eser üretir.
Bazı sanatçılar da ideolojik görüşlerine göre değerli eserler vermişlerdir.
 
Burada iki şair örneği vermem lazım.
İki tane gerçekten Türkiye'de yetişmiş üslubu ve tarzlarıyla, kendilerine hayran bırakan, Necip Fazıl Kısakürek usta ile Nazım Hikmet Usta. İkisinin de, seven ikisini de destekleyen iki ayrı gurup var.
 
Necip Fazıl usta dini ve muhafazakar kesimin idolü iken, Nazım Hikmet tamamen komünizm, sosyalizm ve diğer gurupların idolüdür.
İki gurupta bu iki sanatçını gerçek sanatçılar olduğunu inkar etmemişler ama her gurup kendi ustasının sahiplenicisi olmuş.

Burada sanatçının neyi temsil ettiği de önemlidir. Ama bu temsil eğer kalben ve inanarak olursa eser bir sanat eserine dönüşmeye başlar.
Ama sanatçı bir guruba daha şirin gözükmek için eserini o guruba göre uyarlarsa işte orada sanat eserini kendi elleriyle katleder.
İşte benim sanat ve siyaset arasında ki bağı anlattığım yazımın şimdilik sonuna geldim. Umarım bu yazılarımız muhataplarına fayda sağlıyordur.
 
Bilindik bir slogan vardır. Yeni Türkü ne diyor ?
Niyetimiz kimseyi kırmak değildir
Şuradakini buraya koymak değildir.


261 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ZÜĞÜRT TESELLİSİ - 22/09/2021
Ayar olurum şu "zengin olun hayallerinize kavuşun", " Büyük paralar kazanmak için şunu yapın bunu yapın" diyen kişisel gelişimci tiplere. Ulan herkes zengin olsa dünyada işçi olmaz, herkes iş kursa çalıştırmaya adam olmaz.
BEN AŞIMI OLDUM DA AŞI DEDİĞİN NEDİR Kİ? - 01/09/2021
Okullar açılacakmış. Açılsın da neyinize güveniyorsunuz? Ne önlem almış sınız? Alınan önlemler maskeymiş mesafeymiş. Yok yaaa...
SANATÇI NASIL OLMALIDIR ? SANATÇI EGOSU - 17/08/2021
Ego, benlik anlamına gelir. “ben” tehlikelidir. Sürekli kendini ortaya koyma isteği ve kendi özelliklerini yüceltmesi, sanatçının sanatçılıktan çıkıp zanaatçılığa gittiğinin göstergesidir. Emin olun eserlerinde kendi kokusu değil, başkalarının kokusu
DİN VE SANAT İLİŞKİSİ - 17/08/2021
Bir sanatçıya, “eserlerinde günahkârlık kokuyor” diyen olursa, o sanatçının benzerlerinden daha farklı olduğunu bilin. Çünkü insanlığın iyiyi görmesi ve doğru yolu bulabilmesi için, o kendisini ateşe sunuyor.
SANATÇI VE SİYASET KARMAŞASI - 15/08/2021
Konuya “Sanat nedir ?” diyerek başlayacak olursak, sanatın tanımını yapmak kimine göre çok kolaydır. Fakat sanatı bir kaba koyup şekillendirmek mümkün değildir.
KAZANAN HALK OLACAKTIR ! - 23/05/2021
17 dakika içinde 64 bin izlenerek 100 lerce yorum aynı anda gelen, sırf videoları izlemek için (16-35 yaş arası hayran kitle) saat kuran ve erkenden uyanan bir kitleye sahip hiç bir video dünyada bu kadar ilgi görmemiştir.
ASLANI KEDİYE BOĞDURMAYIN - 16/05/2021
Eğer işinize en ufak bir yasa dışılık karıştırıyorsanız, siz bir MAFYAsınız.
MAFYA OLSAYDIM NASIL BİR MAFYA ÜYESİ OLURDUM TESTİMİN SONUCU - 06/05/2021
Mafya denilen şeyin kelime anlamının YASA DIŞI İŞLER çevirmeyle bir bağlantısı var. Yani Mafya olmak için YASA DIŞI çalışmanız lazım. Yoksa herkes MAFYA olamaz.
20 YAŞA ÖVGÜ... - 05/05/2021
Teşekkür ederim evlat. Bugün ne isem sebebi sensin.
 Devamı