• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100063609247470
  • https://www.instagram.com/okansadriengin/
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-qn-msYfvdvVbk3RjjSig
    • FİLM YAPIMCISI VE AKTÖR
    • yebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
KALEMŞÖRLER DİYARI
Sizlerde birer KALEMŞÖR olabilir,
adaletsizlikle kaleminizle mücadele edebilirsiniz.
www.okansadriengin.com sitemize
yazar üye olarak abone olun,
siz de bir kalemşör olun.
OKAN SADRİ ENGİN
okansadriengin@okansadriengin.com
ANTRENÖR VE ANTRENÖRLÜĞÜN SOSYOLOJİSİ
01/10/2021

ANTRENÖR VE ANTRENÖRLÜĞÜN SOSYOLOJİSİ

Öncelikle antrenörün kelime anlamına baktığımız zaman, sosyolojik yönden açıklamasında şu vardır. “Baskın kişi” anlamı taşır. Her ne kadar sizinde çocuğunuz var, bizimde çocuğumuz var. Söz geçiremiyoruz ama dışarıdan birisi “bu böyledir” dediğinde, ne yapıyor? “Öğretmenim şunu dedi, öğretmenim bunu dedi” diyor. Bu nedir? Baskın kişi anlamıdır. 

Antrenör olarak baktığımız zaman, en büyük handikapımız, öğretmen olmadığımızdır. Bizi hiçbir zaman antrenör olarak, öğretmen kefesine koymazlar. Ama çok etki eden birisidir. Antrenör, antrene ettiği kişiye etki eden kişi anlamı taşır. İyi bir antrenör, iyi bir baskın kişi karakterine sahip olmak zorundadır. İyi bir antrenör baskın kişi olabiliyor mu?  Bu kavramı üzerinde taşıyabiliyor mu? Antrenörlük biraz fedakarlık isteyen bir şeydir. 

Antrenörlüğün belirli kıstasları vardır. Mesela, çocuk gelişiminde, ben aynı zaman da o bölümde de ekstra bulundum. Doğru bildiğimiz yanlışlar var. Onları da öğrenebiliyoruz. Anne babada çocuklarıyla anne baba olmalı. Bazen derler ya “arkadaş olmalıyız” Hayır, böyle değil. Belirli bir raddesi vardır onun. Anne annedir, baba babadır. 

Antrenör dediğimiz zaman, baskın kişi karakterinden, anne baba olursa ödün verir. İyi bir antrenör baskıcı mıdır? Sert midir, tatlımıdır? Bunları gelen sporcunun ne amaçla geldiği, ne amaçla yetiştirildiğine bakmak lazım. İyi ayırmamız lazım sporcuyu. Sağlık için gelen var. Ben bu işte uzman olup müsabık olmak istiyorum diyen var. Dostları için gelen, ter atıp gidenler var. Bunların hepsine ayrı standartlar oluşturmak lazım. Spor herkese eşit verilemez. Herkesi anatomisi, psikolojisi ayrıdır. İyi bir antrenör öncelikle bunları bir süzgeçten geçirir. Kime neyi, neye göre verecek? Hedefleri neler? Ne istiyor? Ter atmak isteyene sağlık için belirli standartları vardır onu veririm ama ben burada müsabık olacak çocuğu ayrı tutmak zorundayım. Bu işte uzmanlaşmak, müsabık olmak ve hatta olimpiyata gitmek isteyen birisi varsa orada dur demek lazım. Antrenörün onu yönlendirmesine ihtiyacı vardır. İşte burada antrenörün vasfı, tecrübesi ortaya çıkar.

Velilerin bu devrede cehaletiyle karşı karşıya kalıyoruz. Çünkü veli çocuğunu iyi niyetiyle spor yapsın şampiyon olsun diye spora veriyor. Burada antrenörün yeterliliğini sorgulayacak bilgiye sahip olmuyor. Başta yanlış başlayan sporcu ileri de keşkelerle baş başa kalıyor. İyi bir antrenörün elinde, altın daha iyi işleniyor. Böyle bakmak lazım.

 206 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KALBİN HASTAYSA DİŞÇİYE GİDEMEZSİN... - 24/11/2021
#haftalıkdeğerlendirmetoplantısı yapan Deva Partisi Lideri #alibabacan çözümleriyle bir kez daha bilgi ve tecrübesini konuşturdu.
YAŞAMAK BİR AKTÖRÜN KADERİDİR - 28/09/2021
Yaşamadan yaşatamazsın. İşte bundandır ki Kimileri için cehennemlik, Kimileri içinse numuneliksin
ZÜĞÜRT TESELLİSİ - 22/09/2021
Ayar olurum şu "zengin olun hayallerinize kavuşun", " Büyük paralar kazanmak için şunu yapın bunu yapın" diyen kişisel gelişimci tiplere. Ulan herkes zengin olsa dünyada işçi olmaz, herkes iş kursa çalıştırmaya adam olmaz.
BEN AŞIMI OLDUM DA AŞI DEDİĞİN NEDİR Kİ? - 01/09/2021
Okullar açılacakmış. Açılsın da neyinize güveniyorsunuz? Ne önlem almış sınız? Alınan önlemler maskeymiş mesafeymiş. Yok yaaa...
SANATÇI NASIL OLMALIDIR ? SANATÇI EGOSU - 17/08/2021
Ego, benlik anlamına gelir. “ben” tehlikelidir. Sürekli kendini ortaya koyma isteği ve kendi özelliklerini yüceltmesi, sanatçının sanatçılıktan çıkıp zanaatçılığa gittiğinin göstergesidir. Emin olun eserlerinde kendi kokusu değil, başkalarının kokusu
DİN VE SANAT İLİŞKİSİ - 17/08/2021
Bir sanatçıya, “eserlerinde günahkârlık kokuyor” diyen olursa, o sanatçının benzerlerinden daha farklı olduğunu bilin. Çünkü insanlığın iyiyi görmesi ve doğru yolu bulabilmesi için, o kendisini ateşe sunuyor.
SANATÇI VE SİYASET KARMAŞASI - 15/08/2021
Konuya “Sanat nedir ?” diyerek başlayacak olursak, sanatın tanımını yapmak kimine göre çok kolaydır. Fakat sanatı bir kaba koyup şekillendirmek mümkün değildir.
KAZANAN HALK OLACAKTIR ! - 23/05/2021
17 dakika içinde 64 bin izlenerek 100 lerce yorum aynı anda gelen, sırf videoları izlemek için (16-35 yaş arası hayran kitle) saat kuran ve erkenden uyanan bir kitleye sahip hiç bir video dünyada bu kadar ilgi görmemiştir.
ASLANI KEDİYE BOĞDURMAYIN - 16/05/2021
Eğer işinize en ufak bir yasa dışılık karıştırıyorsanız, siz bir MAFYAsınız.
 Devamı