• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/okansadri.engin.9/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905435787280
  • https://www.instagram.com/okansadriengin/
  • https://www.youtube.com/channel/UCE01Y-Qea-Pg089XrAtRjUg
    • FİLM YAPIMCISI VE AKTÖR
    • yebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
OBUMDER
 
Bağımlılıklar ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği
SERHAT SPOR KULÜBÜ

Yeni mah 307 nolu sok. No .26 Altınordu.Ordu
0538 657 45 08
Serhat KİRAZ
EN TV
EN TV ARTIK YAYINDA

SANATÇI VE SİYASET KARMAŞASI VE HADİ ÇAMAN’IN BANA BÜYÜK DERSİ

SANATÇI VE SİYASET KARMAŞASI

VE HADİ ÇAMAN’IN BANA BÜYÜK DERSİ

 

   Sanatçılara en sık sorulan sorulardan birisidir sanatçının siyasete girip girmemesi.

   Ben de bazen bu sorulara 22 yıllık sanat yaşamım da maruz kalmadım değil…

   Önceleri bende sıcak bakmıyordum siyasete giren sanatçılara. Ya birilerinden prim sağlamak ya da popülalitesi bitmiş yeni bir çevre kazanmak için giriyorlar diye düşünüyordum ki aslında bu düşüncem de yersiz değil. Maalesef bir gurup yalama tayfası ve rantçı particilik yaparak siyaset yaptığını zannediyorlar   

    Birgün YEDİTEPE OYUNCULARIN’da HADİ ÇAMAN Hocam’ın (Allah rahnet eylesin) dersine gidiyorum. Onun kostüm odasında küçük ve mütevazı bir masası vardı. Kafasını dinlemek ve yazışmalarını yapmak için genelde o sakin huzur dolu kostüm odasını seçerdi. Oraya Sevgili Candaş (Hadi Hocam’ın sevgili köpeği) bile girmez ve hocayı rahatsız etmezdi. İçeri girmek için büyük bir saygıyla karşısında eğildim ve geldiğimi gösterdim. Yine o güzel ve centilmen tavrıyla beni yanına buyur etti. Bir süre benimle ilgilenmedi. Çünkü Yosi Mızrahi ve Nurgül Yeşilçay Hanım’ın yine provaları olacaktı. Bir an önce işini bitirmesi gerekiyordu. Sonuçta Nejat Uygur Baba o gün dördüncü kez gelecek ve selamını verip evine dönecek ve belki geldiğini unutup beşinci defa daha Hadi Çaman’ı ziyaret edecekti. Ve yine beşinci defa sağlığına kavuştuğu zaman yeni projesi olan “ENİŞTEN AYNŞTAYN” adlı tiyatro oyununu anlatacak ve benimle yine ORDU  da ki esnaflara selam söyletecek, GÜRGENTEPELİ çaycıya ;

-Nasılsın Asker! diye soracak

Gürgentepeli Çaycı tekrar; 

-Bom bok Komutanım! diyecekti.

     İşte Nejat Usta gibi daha nice değerin uğrak yeriydi YEDİTEPE OYUNCULARI KULİSİ.

     Neyse işte HADİ ÇAMAN bu düşünceler içerisindeyken masanın üzerinde ki özel seçilmiş zarflar dikkatimi çekti. Tabi hemen sordum ;

-Değerli Hocam; bu kadar zarf ne için ? Yakın zaman da bir gala mı var?

   Hadi Hocam gülümseyerek kafasını kaldırdı ve;

-TBMM’de oturanlara yazıyorum.

   Öğrendim ki yıllardır TBMM’yi hiç boş bırakmamış ve 550 Milletvekiline de her zaman tiyatrodan bahsetmiş bu değerli insan.

 -Hocam neden yazıyorsunuz ? Zaten anlamayacaklar ?

 -Anlayacak birileri çıkacaktır.

 -Hocam anlayan birileri çıksa bile ne yapabilirler?

 -Hiç olmazsa o gün tiyatro hakkında bir şey düşünmüş olurlar.

 -Peki hocam neden siyasetle bu kadar uğraşıyorsunuz? Siyaset sizi yormuyor mu ?

     Kaşlarını çatarak ;

 -Benim konumuma geldiğinde anlarsın…

     Ben tabi daha fazla soru soramadım. Yıllar geçti ve şimdi ben bir tiyatro eğitmeni oldum. Zaman sonra sanat yaparken yaşadığım sıkıntılar ve saçma sapan yasalar düzenlemeler, sanatçı adına karar veren bir kitap bile okumamış siyasetçileri gördükçe Hadi Çaman hocamın ne demek istediğini daha iyi anladım.

    Ne demiş PLATON ? “Siyasetle ilgilenmeyen aydınları bekleyen kaçınılmaz sonuç; cahiller tarafından yönetilmeye mahkum olmaktır.” 

    Adaletsizliğe, zalimliğe, despot düzene karşı başkaldıran ve yeni bir düzen kuran mitolojik kahramandır Prometheus…

    Siyaset gerçekten zor ve herkesin yapabileceği bir iş değildir. Sanatçılar ve Aydınlar siyaseti öğrenmeliler. Öğrenmeliler ki haklarını nereden koruyacaklarını ve nereden vurulacaklarını bilsinler.

    Siyaset yeteneği olan Aydın ve Sanatçılar ise siyasete girmeli ve meslektaşlarının haklarını sahada korumalı ve bilgisiz ellere teslim etmemelidir.

    Sanatçının hayran kitlesini kaybetme kaygısı ise siyasete girmesini engelleyen bir durumdur. Ama ortada durdukça ne kadar faydalı olacağına da kendisi karar vermelidir. Bir müzisyen düşünelim . Toplumun sorunlarıyla yada toplumun dertleriyle ilgilenmedikten sonra ne kadar kalıcı eserler bırakabilir ? Toplumun içinden ve toplumun dertleriyle notaları seslendirenler bugün rahmet ve özlemle andıklarımızdır.

    Bir sinemacı düşünelim. Kadrajını nasıl ve ne şekilde nereye doğrultacak ? Yine burada halkın sorunlarını dile getirmek durumunda.

    Sonuç olarak sanatçı halkı için yaşar ve halkının öncülüğünü yapar. Siyaset ise halkı birleştirme ve yönetme sanatıdır. Sanatçı = Halk ise ,nasıl oluyor da sanatçıyı siyasetten soyutluyorsunuz?

    Evet ben siyasete girdim. Çünkü 22 yıllık sanat hayatımda beni , beni anlamayanlar yönetti. Ben şimdi beni anlatmaya gidiyorum.

 

  
500 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın