• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100063609247470
  • https://www.instagram.com/okansadriengin/
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-qn-msYfvdvVbk3RjjSig
    • FİLM YAPIMCISI VE AKTÖR
    • yebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
KALEMŞÖRLER DİYARI
Sizlerde birer KALEMŞÖR olabilir,
adaletsizlikle kaleminizle mücadele edebilirsiniz.
www.okansadriengin.com sitemize
yazar üye olarak abone olun,
siz de bir kalemşör olun.
ORDU DEVA PARTİSİNDEN İLGİNÇ BİR DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ MESAJI

ORDU DEVA PARTİSİ İL KÜLTÜR VE SANAT POLİTİKALARI BAŞKANLIĞI 27 MART DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ

Ordu Deva Partisi'nden İlginç Bir Tiyatrolar Günü Mesajı

Ordu Deva Partisi İl Kültür ve Sanat Politikaları Başkanlığı 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle sosyal medya üzerinden bir video yayınladı. Videoda Ordu Deva İl Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Okan Sadri Engin'in bir pandomimci gibi yüzünü boyayarak mesajı okuması dikkat çekti. İzleyicilerden olumlu tepkiler alan video için Başkan Engin;"Burada siyaseti insan üstü görmemek gerektiğini ve düz bir kutlama mesajıyla bu özel sanat günlerinin geçiştirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ben de farklı bir konsept düşünerek daha samimi ve daha sanatın içinden bir dil kullanmak istedim. Önümüzde 15 Nisan Dünya Sanat günü var ve yine o güne özel bir açıklama hazırlığı içerisindeyiz." diye konuştu.


27 MART DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ MESAJI

"Kıymetli sanatçılarımız ve sanatseverlerimiz,  Hepinizi en içten duygularımla selamlıyor, En Tv Türkiye’nin sanat ve kültür kokan ekranlarından hepinize hoş geldiniz diyorum.

Bilindiği üzere bugün 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü olarak tüm dünyada tiyatrolar izleyicileriyle bir başka güzel buluşuyor. Adeta tüm dünyada seyirciler oyuncularıyla bir bütün oluyorlar. Tabi salgın nedeniyle her sektörde olduğu gibi Tiyatrolarımız da seyircilerinden öksüz bir şekilde perdelerini açıyorlar.

Bizler 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü gibi özel bir günün kıymetini çok iyi biliyoruz. Tiyatroların önemini biliyoruz. O nedenle ORDU DEVA PARTİSİ İL KÜLTÜR VE SANAT POLİTİKALARI BAŞKANLIĞI olarak, bugün burada bu özel gün için bir mesaj yayınlıyoruz.

“ADI OLMAYANLARI ADLANDIRAN ŞEYDİR TİYATRO”


            27 Mart Dünya Tiyatrolar günü Mesajımıza değerli büyüğümüz ve bana çok emeği geçmiş büyük bir değer olan ustamız Hadi ÇAMAN’ın güzel bir oyunu olan "BU OYUN ADI YOK" oyununa yazmış olduğu önsözünü sizlerle paylaşarak başlamak istiyoruz.

EVET ADI YOK

Yaşadığımız her şeyin, gördüğümüz, duyduğumuz, okuduğumuz her şeyin aslı var. Rüyamızda bizi uçuran, sevindiren, korkutan şeylerin bile kendi adı var, çünkü yaşıyoruz.

Ama sevginin saygının, aile ortamının, akrabalığın, komşuluğun, hemşeriliğin, yurttaşlığın kalmadığı bu dünyada yaşanan, yaşatılan ve gazetelerin 3. sayfalarını kirleten o cinayetlerin, gaspların, tecavüzlerin o dehşetengiz olayların ADI YOK, OLAMAZ.. 

Eğitimin, görgünün, geleneklerin, saygının, sevginin, kibarlığın, beyefendiliğin, delikanlılığın, dürüstlüğün, sözüne sahip çıkmamanın, ardında durmamanın, yaşlılara şefkatli davranmamanın, küçükleri bağrına basmanın yok edildiği, dini inançların, Tanrı ile olması gereken sırdaşlığın, başbaşalığın şov haline dönüştürüldüğü, dünyanın öbür ucunda ki bir devletin gücünü kanıtlamak için bir başka devletin her şeyine karıştığı, her şeyini yok ettiği bir Dünya'da artık hiçbir şeyin adı YOK. Olmaz da...

HADİ ÇAMAN ustanın bu güzel sözlerinin ardından ekliyoruz. İşte bu adı konulamayan adsız vakaların sahneleşmiş halidir adlarımız. Adı konulamayan her şeyin adıdır tiyatro. Binlerce seyircinin aynı anda farklı dillerde adlandırdığı bir sinerjidir tiyatro.
O nedenle bu adsız dünya'da adı konulamayan her şeyin yok olması dileğiyle,

“YAŞAŞIN TİYATRO!”

  
337 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın