• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/okansadri.engin.9/
  • https://www.instagram.com/okansadriengin/
  • https://www.youtube.com/channel/UCz-qn-msYfvdvVbk3RjjSig
    • FİLM YAPIMCISI VE AKTÖR
    • yebilir ve özelliklerini ayarlayabilirsiniz.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
OBUMDER
 
Bağımlılıklar ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği
SERHAT SPOR KULÜBÜ

Yeni mah 307 nolu sok. No .26 Altınordu.Ordu
0538 657 45 08
Serhat KİRAZ
ORDU'NUN DEVA'SI SANATÇILARI UNUTMUYOR
ORDU'NUN DEVA'SI SANATÇILARI UNUTMUYOR

   15 Nisan Dünya Sanat Günü nedeniyle, DEVA PARTİSİ Ordu İl Teşkilatı Kültür ve Sanat Çalışmaları Politika Başkanlığı Başkanı Okan Sadri Engin bir kutlama mesajı yayınladı.

   Sanatçılarımızın aydınlanma yolunda verdikleri, zorlu mücadelenin elbette farkında ve bilincindeyiz. Onların varlığı ülkenin varlığının en temel taşlarından birisidir. Sanatçı genelde de yerelde de aydınlamanın temsilcisidir. Bulunduğu yerde bir tane sanatçı kalmışsa oradan umut kesilmez diyerek sözlerime başlamak istiyorum. Sanat herhangi bir kalıba sığdırılamayacak kadar büyüktür. Sanatçı da bu kalıpları aşmanın derdindedir. Buradaki yegâne amaç insanların yaşadıkları dünyanın farkında olmalarını sağlamaktır. Dünya, tarih boyunca sanatçıların ve aydınların elinde şekillenmiş ve şekillenmeye devam etmektedir. Bürokrasi ve anarşinin bozduğu her türlü sistemde sanat önemli bir görev üstlenmiş ve halkı kendine getirmiştir.

Malum zorlu bir pandemi sürecinden geçmekteyiz. Bu süreç ülkemizde maalesef güçlü ülke imajımıza ters bir biçimde yönetilmeye çalışıldı. Açıklanan paketlerin hiç birisinde mağdur olan esnaf, çiftçi ve işçiye yarayacak yeterli bir kaynak yoktu. Bin lira ile bir yıl geçinebilseydik bugün kimsenin sesi çıkmazdı. Ama bakın esnaf intihar ediyor, işsiz intihar ediyor… Ve sanatçılar intihar ediyor. Genel başkanımız sayın Ali Babacan’ın ifadelerine de yansıyan “bu ülkede yoksulluk intiharı diye bir kavram oluştu" sözleri üzerinde bir kez daha düşünmemiz gerekiyor. Deva Partisi olarak her konuda olduğu gibi hem genelde ki politikalarımız hem de bizim burada yerel politikalarımızın içinde sanatçılar her zaman var. Sanatçılarımız telif sorunu başta olmak üzere, sosyal güvenlik hakları da dahil, meslek gurubu olarak hala bir vasfa sahip değiller. Kurulan sendikalar ve STK’lar sayesinde bir gurup sanatçının ön plana çıktığını ve hakları uğruna bürokrasiyle çetin bir mücadeleye girdiklerini takdirle izlemekteyiz. Ama gelin görün ki sanat ve sanatçının maalesef dertleri ötelenmiş ve hiç yokmuş gibi davranılmıştır. Üstüne üstlük cezai yaptırımlar ve sansürlerle karşıya karşıya kalınmıştır. Buna müsaade edilmemelidir. Oysa sanatçılarımız da desteklerden yararlanmak istiyor. Sanatçılarımızın bu süreçte yaşamaya hakları var. Bir müzisyenin müzik aletini satmaktan, bir tiyatrocunun sahnesini kapanmaktan, bir heykeltıraşın ve ressamın eserini sergileyememekten korumak yöneticilerin görevidir.”

 

 

Deva Partisi Ordu İl Teşkilatı Kültür ve Sanat Çalışmaları Başkanı

Okan Sadri Engin

  
201 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın